dobry_temat_białe

Program profilaktyki uniwersalnej

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej:

Czy jesteś zaniepokojona/y kondycją psychofizyczną swoich dzieci, uczniów?

W obliczu tak nagłych zmian i kryzysów którymi była pandemia, czy wybuch wojny u naszych sąsiadów stan psychofizyczny wielu naszych dzieci i uczniów znacząco się pogorszył. Czas izolacji i nauczania zdalnego również pozostawił długoterminowe, negatywne skutki w ich kontaktach rówieśniczych, a także stanie emocjonalnym i psychicznym. W odpowiedzi na tę potrzebę i wyzwania, przed którymi stoi system edukacji stworzyliśmy program profilaktyki uniwersalnej “Dobry Temat”.

Wyzwaniem dzisiaj jest nie tylko brak aktualnej wiedzy i merytorycznych treści, ale przede wszystkim to, jak dotrzeć z nimi do młodzieży. Wychodzimy z założenia, że trzeba iść z duchem czasu i mówić do młodych ich językiem, dlatego w programie “Dobry Temat” sięgnęliśmy po nowatorskie środki wyrazu takie jak:

5

Interaktywne filmy edukacyjne

7

Platforma
e-learningowa

Vlogowy charakter
znany młodzieży
m. in. z Youtube.

Szkolenia,
dodatkowe materiały, scenariusze lekcji.

Czy zastanawiasz się, jak mądrze i skutecznie pomóc młodym, z którymi pracujesz na co dzień w szkole?

Każdego roku szkoła ma obowiązek zrealizowania z uczniami programu profilaktyczno-wychowawczego. Chcemy zachęcić Cię do sięgnięcia po pierwszy w Polsce hybrydowy program profilaktyczny “Dobry Temat”, w którym poruszana tematyka sięga o wiele szerzej niż wprowadzenie prawidłowych postaw wobec zachowań ryzykownych związanych z przemocą rówieśniczą, uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, czy technologii. Program profilaktyczno-wychowawczego “Dobry Temat” wyposaża młodzież w umiejętności:

Wszystko po to, by zapobiec sytuacjom, które w konsekwencji prowadzą do trudności w budowaniu bliskich i trwałych relacji, występowania destrukcyjnych postaw i zachowań takich jak przemoc, agresja, uzależnieni (w tym od technologii cyfrowych).

Skutkiem zaniedbań w rozwoju tych obszarów są m.in. stany depresyjne, a nawet próby samobójcze uczniów.

Skąd mamy pewność skuteczności naszego programu?

Przez okres ostatnich dwóch lat dokonaliśmy ewaluacji (badania skuteczności) naszego programu profilaktycznego. Obejrzyj wideo poniżej, aby zapoznać się z wypowiedziami ekspertów badających jego oddziaływanie.

Czym wyróżnia się program "Dobry Temat"?
Nowatorskimi środkami wyrazu oraz prostotą wdrożenia.

Swoją skuteczność “Dobry Temat” opiera na dopasowaniu formy oraz treści do obecnych problemów, z jakimi mierzy się młodzież. Na program “Dobry Temat” składa się 10 interaktywnych odcinków, które prowadzi Jan Mela – znany podróżnik.

Tematyka odcinków wyposaża uczniów w umiejętności oraz wiedzę w zakresie:

ZAPOBIEGANIA UZALEŻNIENIOM

poznanie przyczyn i negatywnych skutków uzależnień, sposoby unikania sytuacji niebezpiecznych i świadome budowanie “ochrony” przed zachowaniami ryzykownymi, prowadzącymi do uwikłania w nałogi.

ZARZĄDZANIA EMOCJAMI

rozpoznawanie, rozumie i radzenia sobie z emocjami, a także przeżywanie i konstruktywne wyrażanie ich.

KOMUNIKACJI I POROZUMIEWANIA SIĘ

nauka typów i poziomów komunikacji, a także sposób aktywnego słuchania i słyszenia potrzeb.

WZMACNIANIA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I AKCEPTACJI

poznanie filarów poczucia własnej wartości oraz rodzajów postaw względem akceptacji siebie i innych w grupie.

RADZENIA SOBIE Z PRZEMOCĄ

przyczyny i mądre reagowanie w sytuacjach wykluczania i przemocy rówieśniczej (zarówno w postaci cyberprzemocy, jak i przemocy relacyjnej)

WSPÓŁPRACY W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ

nauka budowania zdrowych relacji określenia w grupie klasowej jej celu, norm, zasad i struktury.

WYZNACZANIE CELÓW

zastosowanie metod m.in. SMART i wyznaczania drogi do ich realizacji.

STAWIANIA CZOŁA WYZWANIOM I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

poznanie metod radzenia sobie z nimi i opanowania stresu, a także wyposażenie w umiejętności konstruktywnego ich rozwiązania.

Jeśli jesteś zainteresowany programem “Dobry Temat” oraz włączeniem go do programu wychowawczo-profilaktycznego w swojej placówce – zapraszamy do wypełnienia formularza, po uzupełnieniu którego skontaktujemy się z Twoją placówką.

UWAGA. Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach nawiązania kontaktu i przedstawienia szczegółów dotyczących wdrożenia programu “Dobry Temat”.